ASP w Warszawie

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest największą i najstarszą uczelnią artystyczną w Polsce. Rocznie kształci średnio 1600 osób na dziewięciu Wydziałach –Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów, Scenografii oraz Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich – usytuowanych w czterech historycznych lokalizacjach na terenie Warszawy.
ASP w Warszawie jest dziedziczką ponad 250-letniej tradycji szkolnictwa artystycznego, którą przekazuje kolejnym pokoleniom młodych twórców. Kultywuje tradycje i wartości polskiej sztuki, kładąc szczególny nacisk na otwartość, wolność poszukiwań artystycznych i badań naukowych oraz poszanowanie różnorodnych postaw twórczych. Studia w stołecznej ASP dają nieprzeciętną możliwość rozwoju indywidualnych pasji i kształtowania ścieżki artystycznej pod okiem znakomitych dydaktyków – czołowych artystów i badaczy.
Tym, co wyróżnia ASP w Warszawie, jest współistnienie w jej obszarze dwóch silnych tendencji twórczych – poszukiwań czysto artystycznych oraz projektowych i utylitarnych.
Akademia zawsze dostrzegała konieczność koegzystencji obu tych nurtów, widoczną zarówno w dokonaniach najwybitniejszych profesorów, jak i studentów dopiero rozpoczynających poszukiwania własnej ścieżki artystycznej.
Akademię tworzą znakomici artyści, którzy zyskali międzynarodowe uznanie, jak Mirosław Bałka, Jarosław Modzelewski czy Ewa Braun. Dydaktycy i absolwenci uczelni są laureatami prestiżowych nagród jak Paszporty POLITYKI – jednego z najważniejszych wyróżnień w świecie kultury w Polsce. Wśród laureatów w kategorii sztuk wizualnych znaleźli się liczni absolwenci i wykładowcy związani z warszawską ASP: Mirosław Bałka, Wojciech Bąkowski, Tymek Borowski, Weronika Gęsicka, Aneta Grzeszykowska, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Diana Lelonek, Jarosław Modzelewski, Karol Radziszewski, Jana Shostak, Agata Słowak, Mikołaj Sobczak, Leon Tarasewicz.

prof. Błażej Ostoja Lniski

Rektor
Rektor ASP w Warszawie Ostoja-Lniski
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Strona internetowa szkoły
Adres
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5,
00-068 Warszawa
Telefon kontaktowy
Dziekanat Wydziału Grafiki
22 320 02 63

Dziekanat Wydziału Sztuki Mediów
22 636 81 30

Adres poczty elektronicznej
Dziekanat Wydziału Grafiki
grafika@asp.waw.pl

Dziekanat Wydziału Sztuki Mediów
sztuka.mediow@asp.waw.pl

WYDZIAŁ GRAFIKI

Program studiów na Wydziale Grafiki został opracowany w oparciu o misję i strategię Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz rekomendacje Rady ds. Jakości Kształcenia ASP w Warszawie, Wydziałowego Zespołu ds. Programowych i Rady Programowej Wydziału.
Proces dydaktyczny jest realizowany w Katedrze Projektowania Graficznego i Multimediów,Katedrze Grafiki Warsztatowej, Katedrze Rysunku oraz Katedrze Malarstwa.
Pierwszy etap kształcenia obejmuje podstawy projektowo-warsztatowe oraz treści charakterystyczne dla nauczania artystycznego, które przygotowują studentów do realizacji zadań na wyższych latach studiów. Drugi etap kształcenia skupia się na indywidualnym kształceniu kreatywnym w jednej lub dwóch pracowniach specjalistycznych, w których studenci realizują pracę dyplomową. Dodatkowo, studenci muszą wybrać obowiązkową pracownię rysunku i pracownię malarstwa.
Zakładane efekty uczenia się są zdefiniowane w odniesieniu do misji i strategii Akademii oraz rekomendacji organów doradczych. Program zapewnia wysoką jakość kształcenia artystycznego i przygotowuje studentów do realizacji twórczych zadań zawodowych.

 

WYDZIAŁ SZTUKI MEDIÓW

Studia na tym kierunku są interdyscyplinarne i zakładają otwartość na łączenie i przenikanie się różnych mediów. Dają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w dwóch specjalnościach – multimedia (łączone media) i intermedia (różne, przenikające się media).
Studenci uczą się w specjalistycznych pracowniach poświęconych mediom klasycznym (malarstwo, rysunek, rzeźba) oraz działaniom przestrzennym, sztuce performansu, fotografii, wideo i sztuce cyfrowej. Oprócz specjalistycznych sal komputerowych na wydziale jest także studio fotograficzne, greenbox, sala kinowa, dobrze wyposażone w instrumentarium najnowszej generacji pozwalające na nabycie umiejętności m.in. z zakresu fotografii cyfrowej i analogowej, wideo, animacji 2D i 3D, wirtualnej rzeczywistości (VR), poszerzonej rzeczywistości (AD), rejestracji, przetwarzania i transmisji obrazu i dźwięku, obsługi programów komputerowych i ich zastosowania. 3D i zdarzeń wirtualnych, alternatywnego obrazowania, animacji, działań przestrzennych, rejestracji i edycji dźwięku, oświetlenia planu i postprodukcji, fotografii, filozoficznych podstaw sztuki mediów i nie tylko.

Zasady rekrutacji

KONSULTACJE
Kandydaci na studia mogą skorzystać z konsultacji, które odbywają się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zdalnym, aby pomóc w przygotowaniu portfolio (teczki) z pracami rysunkowymi i malarskimi.
Konsultacje stacjonarne odbywają się na Wydziale Grafiki w wyznaczonych pracowniach. Podczas spotkań prowadzący wykładowcy omawiają prace kandydatów, udzielając cennych wskazówek. W przypadku dużej liczby uczestników, czas na rozmowę może być ograniczony.
Konsultacje zdalne umożliwiają przesłanie plików cyfrowych z portfolio i otrzymanie informacji zwrotnej od wykładowców. Kandydaci mają możliwość skorzystania z dwóch terminów przesyłania prac i otrzymywania odpowiedzi.
Dodatkowe informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć w materiałach FAQ dostępnych na stronie uczelni.

REKRUTACJA
Aby dostać się na Grafikę, najpierw zarejestruj się online i złóż swoje cyfrowe portfolio w systemie Internetowej Rejestracji Kandydata (IRK). Następnie przygotuj teczkę z pracami oraz niezbędne dokumenty, które będziesz musiał dostarczyć na uczelnię. Podczas tego etapu odbędzie się przegląd teczki połączony z autoprezentacją, na który otrzymasz zaproszenie z wyznaczonym dniem i godziną. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do egzaminu praktycznego, który oceni twoje umiejętności artystyczne. Po zakończeniu wszystkich etapów rekrutacji, sprawdź wyniki, które zostaną ogłoszone przez uczelnię. Dodatkowe informacje o zasadach rekrutacji, opłatach, wymaganych dokumentach, limicie przyjęć oraz szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania portfolio i fotografowania obiektów znajdziesz na stronie uczelni.

Przygotowanie do studiów

Programy naszej Akademii przygotowują uczniów do egzaminów wstępnych na uczelnie wyższe w zawodach związanych z projektowaniem i kreatywnością.
Подготовка к университету