Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w Katowicach, ciesząca się dobrą opinią wśród kandydatów i studentów, to oaza twórczości i kreatywności w sercu dynamicznego miasta Katowice. Laboratoria, pracownie i galerie uczelni są miejsce, gdzie innowacja spotyka tradycję, tworząc unikalną przestrzeń do rozwoju dla wszystkich, którzy kochają sztukę.
Misją ASP jest kształtowanie umysłów, talentów i umiejętności studentów poprzez proces edukacyjny oparty na wartościach dziedzictwa i współczesnych metod naukowych. Uczelnia dąży do przygotowania absolwentów do wyzwań związanych z twórczym kreowaniem rzeczywistości, rozwijając w nich zdolność do krytycznego myślenia, analitycznego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.
ASP stawia na interdyscyplinarny charakter nauki — łącznie sztukę, design, grafikę, malarstwo, rzeźbę i wiele więcej. W ten sposób studenci mogą eksplorować i rozwijać swoje zainteresowania, odkrywając nieskończone możliwości wyrażania siebie. Uczelnia jest dumna z tego, że jest miejscem, gdzie szacunek dla indywidualności i wolność twórczego wyrazu są bardzo cenione.
ASP w Katowicach
prof. dr hab. Grzegorz Hańderek
WYDZIAŁ PROJEKTOWY
Wydział Projektowy prowadzi dwa kierunki: projektowanie graficzne oraz wzornictwo w dwustopniowym systemie studiów (licencjat i magisterium). Struktura Wydziału opiera się o Katedry, które w swojej działalności obejmują projektowanie produktu, komunikację wizualną, projektowanie graficzne i nowe media.
Postawa otwartości, nastawienie na współpracę, bogate doświadczenie, przyjazne przestrzenie, dostępność do najnowszych technologii tworzy środowisko, w którym młody twórca–projektant uzyskuje gruntowne przygotowanie do życia zawodowego i możliwość indywidualnego rozwoju.
Program Wydziału Projektowego rozwija studentów intelektualnie, technicznie i twórczo we wszystkich dziedzinach niezbędnych w pracy współczesnego projektanta grafika (typografii, grafice edytorskiej, projektowaniu pism, plakatów, informacji, identyfikacji, stron internetowych, ilustracji, nowych mediach, animacji, VR, grach komputerowych, fotografii) oraz projektanta wzornictwa (produkcie, ergonomii, usługach, komunikacji wizualnej). Dodatkowo zajęcia oparte są na badaniach, szerokiej podbudowie teoretycznej, a także na rozwoju indywidualnych umiejętności przydatnych w zawodzie w zakresie kompozycji, działań przestrzennych, rysunku, malarstwa i grafiki. Wydział Projektowy prowadzi studia dwustopniowe (trwające siedem semestrów studia I stopnia tzw. licencjackie oraz cztery semestry studia II stopnia tzw. magisterskie) na kierunkach projektowanie graficzne oraz wzornictwo.
Katedra Projektowania Graficznego kształci studentów we wszystkich dziedzinach niezbędnych w pracy współczesnego grafika projektanta. Prowadzi edukację w zakresie projektowania promocji, wizerunku i identyfikacji wizualnej, publikacji cyfrowych, grafiki edytorskiej, ilustracji, książki, plakatu, informacji wizualnej, typografii i projektowania krojów pisma. Pracownicy Katedry to praktykujący i często nagradzani projektanci, wśród których znajdują się przedstawiciele tradycyjnych dziedzin projektowania graficznego, jak i projektanci posługujący się najnowszymi technikami cyfrowymi. Program zajęć oparty jest, z jednej strony, na badaniach, analizie i szerokiej podbudowie teoretycznej, a z drugiej – na rozwoju kreatywności i indywidualnych umiejętności projektowych. Infrastruktura Katedry, obok pracowni, w których odbywają się korekty, wykłady i zajęcia praktyczne, obejmuje oficynę drukarską oraz laboratorium komputerowe.WSPÓŁPRACA
Wydział w swych działaniach kładzie nacisk na szeroką współpracę ze środowiskiem projektantów, ośrodkami naukowymi, firmami z kraju i zagranicy: Efektem są realizacje wykonywane przez studentów lub pedagogów; prace projektowo-badawcze; wydarzenia o charakterze projektowym, naukowym, kulturalnym.
KONSULTACJE
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zachęca do kontaktu z wykładowcami. Pozwoli to na lepsze zrozumienie potrzeb kandydatów i przygotowanie odpowiedniego wsparcia. Jest to również doskonała okazja, aby poznać wzajemne oczekiwania i dobrze przygotować się do studiów. Kandydaci powinni zarejestrować się i zarezerwować termin poprzez formularz.
REKRUTACJA
Proces rekrutacji składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie Komisja Rekrutacyjna Kierunku przegląda pliki portfolio prac plastycznych kandydatów bez ich obecności. Wyniki tego etapu ogłaszane są poprzez System IRK oraz tablicę ogłoszeń Dziekanatu Wydziału Projektowego. Drugi etap obejmuje wykonanie przez kandydatów zadania specjalistycznego na miejscu w Akademii oraz przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej, czyli autoprezentacji, również na terenie uczelni.