UTB

Uniwersytet Tomáša Baty w Zlinie
UTB

W krótkim czasie uniwersytet stał się liderem wśród organizacji państwowych i nawiązał współpracę z 800 uniwersytetami w 46 krajach europejskich. W celu podniesienia poziomu kształcenia wykorzystywany jest program wymiany studentów w ramach Europejskiego Systemu Transferu Punktów, a studenci, którzy pomyślnie zdadzą egzaminy końcowe, otrzymują suplement do dyplomu, który nie wymaga potwierdzenia w Unii Europejskiej. Uniwersytet Państwowy Tomáša Bati jest posiadaczem certyfikatu Diploma Supplement Label (2009) i ECTS Label (2012), co świadczy o wysokiej jakości kształcenia i zapotrzebowaniu na absolwentów na rynku pracy.

Państwowy Program Republiki Czeskiej przewiduje kształcenie absolwentów szkół i uniwersytetów z innych krajów na zasadach budżetowych, pod warunkiem, że znają oni język czeski na poziomie co najmniej B1. Większość przedmiotów wykładana jest w języku angielskim i czeskim.

Domy studenckie znajdują się w odległości 10 minut spacerem od budynków wydziału. Zakwaterowanie przewidziane jest dla 1, 2 i 3 osób. Dla osób niepełnosprawnych dostępne są miejsca przystosowane do ich potrzeb.

prof. Mgr. Milan Adámek, Ph.D.

Rektor
Владимир Седларжик
Strona internetowa
https://fmk.utb.cz/
Adres wydziału
Tomas Bata University in Zlín
Rectorate
nám. T. G. Masaryka 5555
760 01 Zlín
Telefon kontaktowy:
Telefon: +420 576 034 205
Adres poczty elektronicznej
podatelna@utb.cz
Wydział Komunikacji Multimedialnej

Jest liderem pod względem liczby zaproszeń na studia. Głównym tego powodem jest szeroki wachlarz specjalności związanych z projektowaniem:

  • Wzornictwo butów.

    Studia w pracowni Shoe Design ukierunkowane są na zdobywanie wiedzy z zakresu projektowania obuwia i galanterii, a także artystycznego spojrzenia, rozwijania indywidualnych technik twórczych i ścisłej współpracy z praktyką. Koncepcja nauczania nawiązuje do tradycji kowalskiej Szkoły Artystycznej w Zlinie. Studenci mają możliwość uczestniczenia w wielu wystawach, pokazach, konkursach i targach, których prezentacja może być bardzo przydatna w dalszym rozwoju pracy.

  • Projektowanie ubrań.

    Fashion Design Studio to dynamicznie rozwijające się studio, które pomaga swoim studentom wyrazić kreatywność poprzez ubiór. W ramach współpracy międzynarodowej studenci mają możliwość studiowania i szkolenia za granicą. Absolwenci studia znajdują pracę w swojej specjalności w Czechach i za granicą. Kandydaci przyjmowani są na podstawie egzaminów uzdolnień.

  • Wzornictwo szkła.

    Student otrzymuje ogólne wprowadzenie do problemów szklarstwa, projektowania szkła i sztuki współczesnej w formie przydzielania konkretnych projektów. W trakcie studiów studenci próbują swoich sił w przygotowywaniu własnych projektów i bezpłatnych wystaw sztuki nie tylko w Czechach, ale także za granicą.

  • Projektowanie graficzne.

    Studenci podczas studiów pracują w niepełnym wymiarze godzin w studiach reklamowych i graficznych lub wydawnictwach, po ukończeniu studiów rozpoczynają pracę w tych firmach, a po kilku latach usamodzielniają się i kontynuują pracę jako niezależni projektanci. Zaletą absolwentów tego kierunku jest ich wszechstronność, dobry warsztat i samodzielność myślenia. Potrafią od razu zaangażować się w praktykę, co jest bardzo cenione przez pracodawców.

  • Projektowanie przestrzenne.

    Podstawą dziedziny jest znajomość zasad typologicznych w dziedzinie architektury i projektowania, które stanowią podstawę do rozwiązywania wewnętrznych i zewnętrznych sytuacji przestrzennych. Pracownia cieszy się pełnym wsparciem specjalistów i profesjonalnych doradców, organizuje profesjonalne seminaria i wycieczki, koncentrując się na współpracy z praktyką i konkretnym użytkownikiem jej produktów. Absolwenci znajdą pracę w dziedzinie projektowania wnętrz i architektury, scenografii, w studiach reklamowych i projektowych lub w studiach zajmujących się wyposażeniem i urządzaniem przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych.

  • Wzornictwo przemysłowe.

    Wzornictwo przemysłowe to niezwykle interesująca i obiecująca dziedzina zajmująca się opracowywaniem produktów wytwarzanych masowo, które mają znaczący wpływ na środowisko i sposób, w jaki żyjemy. Studio Wzornictwa Przemysłowego specjalizuje się w opracowywaniu funkcjonalnych produktów w zakresie projektowania mebli, akcesoriów wewnętrznych, urządzeń elektrycznych, maszyn, pojazdów itp. Studio kontynuuje długą tradycję wzornictwa przemysłowego w Zlinie. Pozytywnym wskaźnikiem ukierunkowania studia jest zatrudnienie absolwentów w praktyce, w czeskich i zagranicznych firmach, jako projektantów w studiach projektowych i centrach projektowych firm produkcyjnych.

  • Digital Design.

    Celem jest zapoznanie studentów z szerokim zakresem i złożonością projektowania mediów cyfrowych. Studenci zrozumieją nie tylko wymagania zawodu projektanta cyfrowego, ale także możliwy kierunek zawodowy i dalszy rozwój. Absolwenci są zatrudniani w zespołach kreatywnych głównych agencji cyfrowych i reklamowych (Madeo, STRV, Brain One, …). Inni pracują jako eksperci w projektowaniu UI / UX, projektowaniu stron internetowych, architekturze informacji lub projektowaniu interaktywnym w firmach opracowujących produkty cyfrowe — nie tylko w Czechach, ale także za granicą. Wielu absolwentów pracuje jako niezależni projektanci lub otwiera własne studia graficzne.

  • Wzornictwo produktu.

    Studenci często mają do czynienia nie tylko z projektowaniem produktów, ale także z opakowaniami produktów i narzędziami wsparcia sprzedaży. Praca z praktyką pomaga studentom uzyskać informacje zwrotne i krytycznie spojrzeć na swoją pracę. W ramach studiów studenci koncentrują się na praktyce projektowej na kilku poziomach: produkcji — użytkownika — etycznym. Zapoznają się z materiałami, technologiami i ergonomią oraz są uprawnieni do myślenia o produktach z perspektywy użytkownika końcowego.

  • Projektowanie gier.

    Studenci przejdą przez cały cykl tworzenia gry, od przygotowania propozycji gry i zaprezentowania jej inwestorom, po stworzenie prototypu gry i własną promocję marketingową. Jednocześnie uczestnicy mają możliwość wypróbowania poszczególnych zawodów związanych z grami, poznania nowych technologii i odbycia szkolenia w 3D. Celem szkolenia jest przygotowanie absolwentów do ubiegania się o stanowisko w firmie produkującej gry lub do założenia własnego studia niezależnego. Częścią tego szkolenia jest wprowadzenie do branży gier w formie różnych wykładów i kursów mistrzowskich prowadzonych przez ekspertów w tej dziedzinie.

Proces rekrutacji jest ustandaryzowany i składa się z dwóch części. Najpierw kandydat przedstawia swoje portfolio komisji rekrutacyjnej. Jeśli poziom prac jest wystarczająco wysoki, student zostaje zaproszony do udziału w drugim etapie. Trwa on kilka dni i obejmuje 3 testy:

  1. Test z teorii sztuki
  2. Zadania kreatywne
  3. Wywiad ustny

List motywacyjny może być wymagany w przypadku przyjęcia na specjalności kreatywne.

Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia podczas egzaminów wynosi 100. Do zaliczenia wymagane jest minimum 70 punktów.

Do egzaminów można przygotować się na kursach Praskiego Centrum Edukacji.

 

Przygotowanie do studiów

Programy naszej Akademii przygotowują uczniów do egzaminów wstępnych na uczelnie wyższe w zawodach związanych z projektowaniem i kreatywnością.
Подготовка к университету